How many grams of Ca are there in a sample of Ca that contains 5.88×10 23 atoms?
ID: 887343 • Letter: H
Question
How many grams of Ca are there in a sample of Ca that contains 5.88×1023atoms? _______ grams
Molar Mass
Moles
Mass in One Mole of Compound
g/mol
mol
g
g/mol
mol
g
Molar Mass xenon trioxide =____________ g/mol
Under certain conditions, the substance calcium carbonate can be broken down to form calcium oxide and carbon dioxide.
If 32.5 grams of calcium carbonate react to form 18.2 grams of calcium oxide, how many grams of carbon dioxidemust simultaneously be formed?
________________grams carbon dioxide
Molar Mass
...Moles
...Mass in One Mole of Compound
Xeg/mol
mol
g
Og/mol
mol
g
Explanation / Answer
we know that
moles = number of atoms / avagadro number
aslo
avagadro number = 6.023 x 10^23
so
moles of Ca = 5.88 x 10^23 / 6.023 x 10^23
moles of Ca = 0.976
2)
molar mass of Xe = 131 g/mol
molar mass of 0 = 16 g/mol
we know that
xenon trioxide is Xe03
so
molar mass of Xe03 = molar mass of Xe + ( 3 x molar mass of 0)
so
molar mass of Xe03 = 131 + ( 3 x 16)
molar mass of Xe03 = 179 g/mol
3)
the reaction is given by
CaC03 ---> Ca0 + C02
given
32.5 g of CaC03
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of CaC03 = 32.5 /100
moles of CaC03 = 0.325
moles of Ca0 = 18.2 / 56
moles of CaO = 0.325
now
consider the reaction
CaC03 --> CaO + Co2
we can see that
moles of CO2 formed = moles of CaO formed = 0.325
now
mass = moles x molar mass
so
mass of C02 = 0.325 x 44
mass of C02 = 14.3
so
14.3 grams of C02 is produced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.