When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chlori
ID: 1007908 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of a solution according to the equation AgNo3(aq)+KCl(aq)-->AgCl(s)+KNO3(aq).
Part A: What mass of silver chloride can be produced from 1.83 L of a 0.213 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units.
The reaction described in Part A required 3.55 L of potassium chloride. What is the concentration of this potassium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
The balanced chemical reaction is
AgNo3(aq)+KCl(aq) -------> AgCl(s)+KNO3(aq)
1 mol, --------1 mol, ----------- 1 mol, --- 1 mol
From the above balanced reaction it is clear that equal moles of both the reactants react each other to produce equal moles of each product.
Part-A:
moles of silver nitrate(AgNO3) taken = MxV = 0.213 mol/L x 1.83 L = 0.390 mol
Hence moles of silver chloride(AgCl) produced = moles of AgNO3 taken = 0.390 mol
=> mass of AgCl produced = mol x molar mass of AgCl = 0.390 mol x 143.32 g/mol = 55.9 g (answer)
Let the concentration of KCl be 'M' mol/L
Hence moles of KCl required = MxV = M mol/L x 3.55 L = 3.55M mol
Also moles of KCl taken = moles of AgNO3 taken
=> 3.55M mol = 0.390 mol
=> M = 0.390 / 3.55 = 0.110 mol/L or 0.110 M (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.