When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride
ID: 600794 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNO3(aq) + NaCl(aq) rightarrow AgCl(s) + NaNO3(aq) What mass of silver chloride can be produced from 2.00L of a 0.119 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. The reaction described in Part A required 3.39L of sodium chloride. What is the concentration of this sodium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
(a) Molality = number of moles of AgNO3/ Weight of Solution ===> number of moles of AgNO3 = Weight of water X Molality = 2 * 0.119 = 0.238 moles ===> number of moles of AgCl = 0.238 ; We know that the Molar mass of AgCl = 143.32 g / mol ===> Weight of AgCl = number of moles of AgCl X Molar mass of AgCl = 143.32 * 0.238 = 34.11 g (b) Given Volume of solution = 3.39 L ===> Concentration of the AgCl Solution = number of moles of AgCl / Volume of solution = 0.238 / 3.39 = 0.07 mol/L ===> Concentration of the AgCl Solution = 0.07 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.