Tube 1 (Slope) = -0.0026 Abs/sec Tube 2 (Slope) = -0.0012 Abs/sec Tube 3 (Slope)
ID: 1008319 • Letter: T
Question
Tube 1 (Slope) = -0.0026 Abs/sec
Tube 2 (Slope) = -0.0012 Abs/sec
Tube 3 (Slope) = -0.0014 Abs/sec
Molar abs of crystal violet is 53523 L/mol.cm
The specific reaction that used is : CV+ + OH---->CVOH
Kinetics Experiment: Crystal Violet: 3.04*10^-5 M NaOH: 0.1 M The molar absorptivity of crystal violet is 53523 L/mol-cm. Tube1: 5mL Crystal Violet + (2mL NaOh) Tube 2: 5mL Crystal Violet + (1mL NaOh + 1mL DlWater) Tube 3: 2.5mL Crystal Violet + (2mL NaOh + 2.5mL DlWater) Use the slope from each line to calculate the rate of reaction associated with that line? The Reaction order with respect to Crystal Violet and OH-. Use the calculated reaction orders and initial concentration and rate data and calculate the rate constant k. Thank you.Explanation / Answer
A=cel(beer’s law)
Now [CV+]=A/el e=Molar abs of crystal violet is 53523 L/mol.cm,l=1cm
Rate of the rxn=change of concentration/time elapsed
Absorbance data converted to concentration data
[CV+]=-0.0026/(53523 L/mol.cm* 1 cm)=4.8*10^-8 mol/L .sec
Rate of reaction=[CV+]final-[CV+]initial/time=[CV+]initial/t=4.8*10^-8 M/s
Cv+ has all reacted so [CV+]final=0
Tube 2 (Slope) = -0.0012 Abs/sec
Rate of reaction =-0.0012/53523=2.2*10^-8 M/s
Tube 3 (Slope) = -0.0014 Abs/sec
Rate=0.0014/53523=2.6*10^-8 M/s
Initial rate of reaction=k[CV+]initial^m [OH-]^n
K=rate constant
[OH-]=excess
So,Initial rate of reaction=k’[CV+]initial^m
K’=k[OH-]
Tube1
[CV+]=3.04*10^-5 mol/L *0.005 L=15.2*10^-8 moles
Total volume=5.ml+2ml=7ml
[CV+]=15.2*10^-8 moles/0.007 L=2.17*10^-5 M
[OH-]=0.1 M*0.002L=0.0002moles
[OH-]=0.0002moles/0.007L=0.028M
Rate=4.8*10^-8 M/s=k (2.17*10^-5 M)^m (0.028M)^n.…………..(1)
Tube 2
[CV+]=2.17*10^-5 M
[OH-]=0.1 M*0.001L=0.0001moles
[OH-]=0.0001moles/0.007L=0.014M
Rate==2.2*10^-8 M/s=k(2.17*10^-5 M)^m (0.014M)^n.…………(2)
Tube 3
[CV+]=1.1*10^-5M
[OH-]=0.028M
Rate=2.6*10^-8 M/s=k(1.1*10^-5)^m (0.028)^n.…………(3)
Eqn(1)/eqn (2) gives,
2.2=(2)^n
Log 2.2=n log2
N=1
Eqn (1)/eqn(3)
1.8=(1.9)^m
Log 1.8=mlog 1.9
M=1
Order of reaction is 1 both with respect to CV+ and OH-
Now k can be easily calculated
Rate=4.8*10^-8 M/s=k (2.17*10^-5 M)(0.028M) n=m=1
K=7.8*10^-2 S-1
Tube2
Rate==2.2*10^-8 M/s=k(2.17*10^-5 M) (0.014M)
K=7.1*10^-2 s-1
Tube 3
Rate=2.6*10^-8 M/s=k(1.1*10^-5) (0.028)
K=8.4*10^-2 S-1
K(average)=(7.8+7.1+8.4/3)*10^-2=7.8*10^-2 s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.