Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tubby Toys estimates that its new line of rubber ducks will generate sales of $7

ID: 2744502 • Letter: T

Question

Tubby Toys estimates that its new line of rubber ducks will generate sales of $7.30 million, operating costs of $4.30 million, and a depreciation expense of $1.30 million. Assume the tax rate is 30%.

a. calculate the operating cash flow for the year by using all three methods: (a) adjusted accounting profits: (b) cash inflow/cash outflow analysis; (c) the depreciation tax shield approach. (Enter your answers in millions rounded to 2 decimal places)

method                                                                      cash flow

adjusted accounting profits                                 ___________million

cash inflow/cash outflow analysis                       ___________million

depreciation tax shield approach                       ___________million

b. are the above answers equal? (yes or no)

Explanation / Answer

a.

Adjusted accounting profit operating cash flow = (Sales – Operating costs) × (1 – tax rate) + Depreciation

                                                                                 = (7.30 – 4.30) × (1 – 0.30) + 1.30

                                                                                 = $3.40 million

b.

Cash inflow/cash outflow analysis for operating cash flow = Cash inflows – Cash outflows

                                                                                                        = 7.30 – (Cash expenses + Tax)

                                                                                                        = 7.30 – (3 + 0.9)

                                                                                                        = $3.40 million

c.

Cash expenses = Operating costs – Depreciation expense = 4.30 – 1.30 = $3 million

Depreciation tax shield operating cash flow = (Sales – Cash expenses) × (1 – tax rate) + (Depreciation expense × tax rate)

                                                                        = (7.30 – 3) × (1 – 0.30) + (1.30 × 0.30)

                                                                        = 3.01 + 0.39

                                                                        = $3.40 million

The above answers are equal, since all have the same operating cash flows ($3.40 million)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote