Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the mass of hydrogen gas released from 3.70 g of aluminum metal and hydr

ID: 1009342 • Letter: W

Question

What is the mass of hydrogen gas released from 3.70 g of aluminum metal and hydrochloric acid? 2 Al(s) + 6 HCI(aq) = 2 AlCl_3(aq) + 3 H_2(g) Select one: 0.303 g 3.236 g 0.411 g 0.987 g 2.101 g How many moles of hydrogen iodide are produced from 0.5 mole of iodine? H2(g) + 12(g) = 2 Hl(g) Select one: 0.500 mol 1.00 mol 2.00 mol 4.00 mol none of the above Which of the following important industrial chemicals depends on ammonia as its main source? Select one: CH4 C6H1206 NaCI all of the above none of the above

Explanation / Answer

1. molsof aluminium = 3.7/27 = 0.13 mols

H2 relaesed = 3/2* 0.13 = 0.195 mol

weight of H2 = 0.195* 2 = 0.411g approx (C)

2. H2+ I2-- > 2HI

no. of moles of HI = 2 * no. of moles of I2= 2*0.5 = 1 mol (B)

3. D none of the above

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote