Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the mass of carbon dioxide produced from the reaction between octane and

ID: 1072254 • Letter: W

Question

What is the mass of carbon dioxide produced from the reaction between octane and oxygen, use the conditions for oxygen (pressure 1028.45 mmHg, volume 989.6 ml, and temperature 56.77 degree C). A sample of chloroform gas occupies in 9.86 liters at 144 degree F. Calculate the resulted temperature at which the gas occupy 1650 ml, if the pressure remains unchanged. A sample of natural gas contain 19.88 g of methane, 4.53 g of ethane, and 2.1161 g of propane. If the total pressure of the gases is 10009.45 mmHg, what are the partial pressure in atmosphere for every gas? What are the definition of barometer, potential energy, and photon?

Explanation / Answer

Q.3

Assuming complete combustion of octane and all the gases following ideal gas law, we can write,

C8H18 + 12.5 O2 = 8 CO2 + 9 H2O

for oxygen, by ideal gas law.

P = 1028.45 mmHg =137.12 kPa

V = 989.6 ml = 0.9896 L

T = 56.770C = 329.92 K

R = 8.314 L-kPa/K-1mol-1

n = R*T/P*V

n = 20.21 mols of Oxygen

As No. of moles of O2 is 20.21,

For Complete combustion, Octane required is 1.62 mol

and CO2 formed is 12.93 mol and water formed is 14.55 mol.

The mass of CO2 produced = Molecular wt. * No. of moles

= 44.01 * 12.93

= 569.05 grams

The mass of CO2 produced is 569.05 grams

Q.4

Given- for chloroform: V1= 9.86 Litre = 9860 ml

T1= 1440F

V2= 1650 ml

since the pressure is unchanged, by applying Charl's law, we get

V1 /T1 = V2 /T2

9860 / 144 = 1650 / T2

T2 = 24.0970F

Q.5

The formula used are

No. of moles = (Mass) / (Molecular weight)

Mole Fraction of component 1 = (No. of moles of component 1) / (Total no. of moles of mixute of components)

Parial Pressure of component 1 = (Mole fraction of component 1) * (Total pressure of the mixure of components)

760 mmHg = 1 atm

Using above formula, we can find values in gollowing tabulated form as-

Q.6

Barometer- Barometer is a device used to measure the atmospheric pressure, which is generally used in determining altitude and forcasting weather

Potential Energy- Potential energy is the energy possessed by an object by virtue of its position relative to others, stresses within itself, electric charge and other factors.

Photon- Photon is a particle representing a quantum of light or other electromagnetic radiation. A photon carries energy proportional to the radiation frequency but has zero rest mass.

Component Mass Given (g) Molecular Wt. (g/mol) No. of Moles Mole Fraction Partial Pressure (mmHg) Partial Pressure (atm) Methane CH4 19.88 16.04 1.24 0.86 868.13 1.14 Ethane C2H6 4.539 30.07 0.15 0.10 100.95 0.13 Propane C3H8 2.1161 44.1 0.05 0.04 40.38 0.05 Total 1.44 1 1009.45 1.33
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote