A tank contains 100L of water. A solution with a salt concentration of 0.6kg/L i
ID: 1010072 • Letter: A
Question
A tank contains 100L of water. A solution with a salt concentration of 0.6kg/L is added at a rate of 7L/min. The solution is kept thoroughly mixed and is drained from the tank at a rate of 5L/min. Answer the following questions. 1. If is the amount of salt (in kilograms) after t minutes, what is the differential equation for which y is satisfied? Use the variable y for y(t). Answer (in kilograms per minute): dy/dt = 4.2-(5y/100+2t) 2. How mu Ch salt is in the tank after 40 minutes? Answer (in kilograms):Explanation / Answer
Adding salt solution = 0.6 x 7 x t
removing = 5 x t x concentration
concentration = 0.6 x 7 x t/(100+(7 x t))
dy/dt = (0.6 x 7 x t) - [5 x t x {0.6 x 7 x t/(100+(7 x t))}]
After 40 min the answer is
(0.6 x 7 x 40) - [5 x 40 x {0.6 x 7 x 40/(100+(7 x 40)}]
= 79.6 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.