1.An aqueous solution contains 0.305 M ammonia. Calculate the pH of the solution
ID: 1010181 • Letter: 1
Question
1.An aqueous solution contains 0.305 M ammonia. Calculate the pH of the solution after the addition of 1.58×10-2 moles of perchloric acid to 125 mL of this solution. (Assume that the volume does not change upon adding perchloric acid.) pH =
An aqueous solution contains 0.465 M hypochlorous acid.
2.Calculate the pH of the solution after the addition of 3.53×10-2 moles of potassium hydroxide to 155 mL of this solution.
(Assume that the volume does not change upon adding potassium hydroxide)pH =
3.When a 29.6 mL sample of a 0.327 M aqueous hydrofluoric acid solution is titrated with a 0.370 M aqueous sodium hydroxidesolution, what is the pH after 39.2 mL of sodium hydroxide have been added?
pH =
4.A 48.0 mL sample of a 0.406 M aqueous hypochlorous acid solution is titrated with a 0.342 M aqueous sodium hydroxide solution. What is the pH after 19.1 mL of base have been added?pH =
Explanation / Answer
(1)
The expression for pOh for buffer is,
pOH = pKb + log(NH4/NH3)
Moles of ammonia =( 0.305 mole/L )x (0.125 L ) = 0.038125 moles
mmol of acid = 1.58×10-2 moles
NH3 = 0.038125 moles - 1.58×10-2 moles = 0.022325 moles
NH4+ = 1.58×10-2 moles formed
then
pOH = 4.75 + log(1.58×10-2 moles/ 0.022325 moles) = 4.60
pH = 14-4.60 =9.40
pH=9.40
Post questions separately
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.