Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many moles of chlorine are in 25.0 g of calcium chloride (CaCI_2)? 0.705 mol

ID: 1010562 • Letter: H

Question

How many moles of chlorine are in 25.0 g of calcium chloride (CaCI_2)? 0.705 mol 0.451 mol 0.331 mol 0.225 mol 0.676 mol The mass of 1.250 mol of an element is 88.64 g. What is the element? Ge Sr Br_2 CI_2 Ga Which statement about the following chemical reaction is NO T correct? 3 H_2(g) + N_2(g) rightarrow 2 NH_3 (g) For every two moles of nitrogen consumed, three moles of ammonia are produced. For every mole of nitrogen consumed, two moles of ammonia are produced. For every three moles of hydrogen consumed, two moles of ammonia are produced. For every two moles of ammonia produced, three moles of hydrogen are consumed. Three moles of hydrogen will react with one mole of nitrogen to produce ammonia. Which statement about the following chemical reaction is NOT correct? 3 H_2(g) + N_2(g) rightarrow 2 NH_3(g) For every nitrogen molecule consumed, two molecules of ammonia are produced. For every 6.06 grams of H_2 consumed, 2 moles of NH_3 are produced. If 34.0 grams of NH_3 are produced, 28.0 grams of N_2 were consumed. In order for 56 grams of N_2 to completely react, 18 grams of H_2 would be required. Three moles of nitrogen react with nine moles of hydrogen.

Explanation / Answer

28) number of moles of CaCl2 = 25/111 = 0.2252 moles
number of moles of Cl = 2* 0.2252 = 0.4504 moles since each CaCl2 produces 2 moles of Cl
answer : b
29) molar mass = mass/number of moles = 88.64/1.25 = 70.912 which is Cl molar mass.
Answer : d
30) Answer : a since two moles of N2 consume four moles of NH3 is formed.
31) Answer : d 56g of N2 would require 12g of H2 but not 18 g of H2.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote