How many moles of carbon (C) are there in 24.0 nanograms? Fill in the appropriat
ID: 985564 • Letter: H
Question
How many moles of carbon (C) are there in 24.0 nanograms? Fill in the appropriate boxes to show your work. Include units and use the proper number of significant figures. You may not need to use all the boxes to complete the problem. Use the form X.XE plusminus Y for scientific notation. If 3.4 moles of sodium (Na) are required for a reaction, how many grams of Na are needed? Show your work by filling in the appropriate boxes below. Be sure to include units and use the proper number of significant figures. You may not need to use all the boxes to complete the problem.Explanation / Answer
a) Molar mass of Carbon = 12 gm/mol
24ng * 1 * (10^(-9) gm/1ng) * (1/12 gm/mol) = 2 * 10^(-9) moles
Hence number of moles of Carbon in 24ng of carbon is equal to 2 * 10^(-9) moles
b) Molar mass of Sodium = 23 gm/mol
3.4 mol * 23gm/mol = 78.2 gms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.