How many moles of calcium carbonate are needed to produce 15.3 L of carbon dioxi
ID: 1039156 • Letter: H
Question
How many moles of calcium carbonate are needed to produce 15.3 L of carbon dioxide according to the following reaction at 0 °C and 1 atm?
calcium carbonate (s) calcium oxide (s) + carbon dioxide(g)
moles calcium carbonate
How many moles of calcium carbonate are needed to produce 15.3 L of carbon dioxide according to the following reaction at 0 °C and 1 atm?
calcium carbonate (s) calcium oxide (s) + carbon dioxide(g)
moles calcium carbonate
How many moles of calcium carbonate are needed to produce 15.3 L of carbon dioxide according to the following reaction at 0 °C and 1 atm?
calcium carbonate (s) calcium oxide (s) + carbon dioxide(g)
moles calcium carbonate
Explanation / Answer
CaCO3(s) ------> CaO (s) + CO2(g)
Mole ratio of CaCO3 to CO2 is 1:1.
Use the ideal gas equation to calculate the moles of CO2.
Volume (V) CO2 is 15.3 L.
Pressure (P) = 1 atm
Temperature (T) = 00C = 273.15 K
Gas constant (R) = 0.08206 atm L/mol K.
Moles of CO2(n) = PV/RT = (1x15.3)/(0.08206x273) = 0.683 mol
So, the number of moles of CaCO3 needed is 0.683 moles.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.