Calculate the number of moles of HCl(g) that must be added to 1.0 L of 0.80 M Na
ID: 1011335 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles of HCl(g) that must be added to 1.0 L of 0.80 M NaC_2H_3O_2 to produce a solution buffered at pH = pK_a. K_a(CH_3CO_2H) = 1.8 Times 10^-5 Number of moles Calculate the number of moles of HCl(g) that must be added to 1.0 L of 0.80 M NaC_2H_3O_2 to produce a solution buffered at pH - 4.20. K_a(CH_3CO_2H) = 1.8 Times 10^-5 Calculate the number of moles of HCl(g) that must be added to 1.0 L of 0.80 M NaC_2H_3O_2 to produce a solution buffered at pH = 5.00. K_a(CH_3CO_2H) = 1.8 Times 10^-5 Number of moles - molesExplanation / Answer
Calculate the number of moles of hcl that must be added to 1 l of 0.80 M NaC2H3O2
(a) pH = pKa
HCl + NaC2H3O2 C2H4O2 + NaCl
Ka = [H+] [conjugate base] / [acid]
Ka = [H+] [salt] / [acid]
[CH3COOH] = [CH3 COO-].
So 0.4 mole of HCl is required. -answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.