Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values:
ID: 2807294 • Letter: C
Question
Calculate the net asset value (NAV) for a mutual fund with the following values:
Market value of securities held in the portfolio
= $3.3 billion
Liabilities of the fund
= $134 million
Shares outstanding
= 177 million
Question-The net asset value (NAV) per share is $______ (Round to the nearest cent.)
Market value of securities held in the portfolio
= $3.3 billion
Liabilities of the fund
= $134 million
Shares outstanding
= 177 million
Explanation / Answer
The Net Asset Value ( NAV) per share is $ 17.89 .
NAV = ( $ 3.3 billion - $ 134 million ) / 177 million = $ 17.89.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.