Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A concentrated sulfuric acid solution is 65.0% H_2SO_4 by mass and has a density

ID: 1014304 • Letter: A

Question

A concentrated sulfuric acid solution is 65.0% H_2SO_4 by mass and has a density of 1.55 g/ml. at 20 degree C. What is the mass of 3.00 L of the concentrated sulfuric acid solution? 3.00 kg 4.65 kg 1.95 kg 7.15 kg 1.26 kg What is the mass percent of an aqueous sodium hydroxide solution in which the molarity of NaOH is 4.37 M? The density of the solution is 1.1655 g/ml. 68.9% 5.09% 15.0% 1.53% 0.267% The mass of a 13.2% (by mass) solution is 8.72 g. The density of the solution is 1.984 g/ml. What is the mass of the water in this solution? 10 g 2.28 g 7.57 g 15 g 0.00757 kg The volume of a 24.0% (by mass) solution is 68.4 ml. The density of the solution is 1.552 g/mL. What is the mass of the solution? 255 g 44.1 g 25.5g 106 g 2550 g

Explanation / Answer

1)

we know that

mass = density x volume

given

volume = 3 L

we know that

1 L = 1000 ml

so

volume = 3 x 1000 = 3000 ml

given

density = 1.55 g / ml

so

mass of solution = 1.55 x 3000

mass of solution = 4650 g

now

1 g = 10-3 kg

so

mass of solution = 4650 x 10-3 kg

mass of solution = 4.65 kg

so

the answer is B) 4.65 kg

2)

consider 1 L = 1000 ml of the solution

then

mass of solution = density x volume

mass of solution = 1.1655 x 1000

mass of solution = 1165.5 g

now

moles of NaOH = molarity x volume (L)

so

moles of NaOH = 4.37 x 1 = 4.37

now

mass = moles x molar mass

molar mass of NaOH = 40 g/mol

so

mass of NaOH = 4.37 x 40

mass of NaOH = 174.8 g

now

% mass of NaOH = mass of NaOH x 100 / mass of solution

% mass of NaOH = 174.8 x 100 / 1165.5

% mass of NaOH = 15

so

the answer is C) 15 %


3)

% mass = mass of solute x 100 / mass of solution

13.2 = mass of solute x100 / 8.72

mass of solute = 1.15104 g

now

mass of soolvent water = mass of solution - mass of solute

mass of solvent water = 8.72 - 1.15104

mass of solvent water = 7.56896

so

the answer is C) 7.57 g

4)

we know that

mass of solution = density of solution x volume of solution

so

mass of solution = 1.552 x 68.4

mass of solution = 106.1568

so

the answer is D) 106 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote