A concave mirror in an amusement park has a radius ofcurvature of 4.0 m. A child
ID: 1754049 • Letter: A
Question
A concave mirror in an amusement park has a radius ofcurvature of 4.0 m. A child stands in front of the mirror so thatshe appears 2.5 times taller than her actual height. If the imageis upright, how far is she standing from the mirror?a. 1.2 m
b. 3.5 m
c. 4.0 m
d. 2.8 m
e. 7.0 m A concave mirror in an amusement park has a radius ofcurvature of 4.0 m. A child stands in front of the mirror so thatshe appears 2.5 times taller than her actual height. If the imageis upright, how far is she standing from the mirror? 1.2 m 3.5 m 4.0 m 2.8 m 7.0 m
Explanation / Answer
m=-Di/Do Di = distance to image Do is distance toobject. since the image is up right the image is not real so Di is anegative number. f=r/2 f= focal length= 4/2 =2m 1/f= 1/Do +1/Di however Di=-m*Do 1/f= 1/D0 -1/(m*Do) => Do = f*(1 - 1/m) = 2*(1-1/2.5)=1.2mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.