Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A concave lens has a focal length of -36 cm. Find the image distance and magnifi

ID: 1508363 • Letter: A

Question

A concave lens has a focal length of -36 cm. Find the image distance and magnification that results when an object is placed 19 cm in front of the lens. (Use the proper sign convention for both quantities.) When an object is located 61 cm to the left of a lens, the image is formed 25 cm to the right of the lens. What is the focal length of the lens? An object with a height of 2.22 cm is placed 39.2 mm to the left of a lens with a focal length of 35.0 mm. Where is the image located? What is the height of the image? A lens for a 35-mm camera has a focal length given by f = 27 mm. How close to the film should the lens be placed to form a sharp image of an object that is 4.9 m away? What is the magnification of the image on the film?

Explanation / Answer

6.

f = focal length = - 36 cm

do = object distance = 19 cm

di = image distance

using the lens equation

1/di + 1/do = 1/f

1/di + 1/19 = 1/(-36)

di = - 12.4 cm

m = magnification = -di/do = -(-12.4)/19 = 0.65

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote