Answer the questions in the space provided. A gaseous mixture in a 1 L vessel wa
ID: 1015265 • Letter: A
Question
Answer the questions in the space provided. A gaseous mixture in a 1 L vessel was found to contain 0.15 mol of nitrogen and 0.20 mol of oxygen at 25 degree C. What is the mole fraction and partial pressure of each component in the mixture? And what is the total pressure? What is the vapor pressure at 25.0 degree C of a sucrose solution in which the mole fraction of sucrose is 0.45? The vapor pressure of water at 25.0 degree C is mm.23.76 mm. What is the molality of a solution obtained by dissolving 1.80 g of KC1 in 50.0 g of water? What are the freezing and boiling points of the above KCl solution? K_f for water is 1.86 kg/(mol. degree C), and K_b is 0.51 kg/(mol. degree C),Explanation / Answer
PV = nRT
P * 1 = (0.15+0.2)*0.0821*(25+273)
P total = 8.563 atm
P N2 = XN2 * P tot
P N2 = 0.15/(0.15+0.2) * 8.563
P n2 = 3.67 atm
P O2 = XO2 * P tot
P O2 = 0.2/(0.15+0.2)* 8.563
P O2 = 4.893 atm
P0 - P/P0 = mole fraction of Glucose
(23.76 - P)/23.76 = 0.45
P = 13.068 mm
Molality = mass/molar mass *1000/mass of solvent in g
m = 1.8/75.44*1000/50
m = 0.4772
T0 - Tf = i *Kf * m
0 - Tf = 2 *1.86 * 0.4772
Tf = -1.7752
Tb - T0 = Kb * m
Tb - 100 = 2*0.51 * 0.4772
Tb = 100.486
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.