Which of the following has the greatest mass? Which of the following has the gre
ID: 1015793 • Letter: W
Question
Which of the following has the greatest mass?
Which of the following has the greatest mass?
All of the above have the same mass.
Balance the chemical equation given below, and determine the number of milliliters of 0.00300 M phosphoric acid required to neutralize 40.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
________ Ca(OH)2(aq) + ________ H3PO4(aq) ________ Ca3(PO4)2(aq) + ________ H2O(l)
Balance the chemical equation given below, and determine the number of milliliters of 0.00300 M phosphoric acid required to neutralize 40.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
________ Ca(OH)2(aq) + ________ H3PO4(aq) ________ Ca3(PO4)2(aq) + ________ H2O(l)
13.3 mL
1.55× 10 23 molecules of O2 0.125 mol of O2 4.00 g of O2All of the above have the same mass.
Balance the chemical equation given below, and determine the number of milliliters of 0.00300 M phosphoric acid required to neutralize 40.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
________ Ca(OH)2(aq) + ________ H3PO4(aq) ________ Ca3(PO4)2(aq) + ________ H2O(l)
Balance the chemical equation given below, and determine the number of milliliters of 0.00300 M phosphoric acid required to neutralize 40.00 mL of 0.00150 M calcium hydroxide.
________ Ca(OH)2(aq) + ________ H3PO4(aq) ________ Ca3(PO4)2(aq) + ________ H2O(l)
13.3 mL
What is the balanced chemical equation for the reaction of element A (unshaded spheres) with element B (shaded spheres) as represented below?
What is the balanced chemical equation for the reaction of element A (unshaded spheres) with element B (shaded spheres) as represented below?
Explanation / Answer
1] 6*10^23 molecules of O2 = 32 gms
1.55× 10^23 molecules of O2 = 8.235 gms
1 mole of O2 = 32 gms
0.125 mole of O2 = 4 gms
4 gms O2
Answer is 1.55× 10^23 molecules of O2
2]
3Ca(OH)2(aq) + 2 H3PO4(aq) Ca3(PO4)2(aq) + 6 H2O(l)
3 moles of calcium hydroxide requires 2 moles of phosphoric acid to neutralize
moles of Ca(OH)2 = MV = 0.06*10^-3
0.06*10^-3 moles require = 2*0.06*10^-3 / 3 = 4*10^-5 moles of H3PO4
MV = 4*10^-5
V =13.33 ml
3] 2A2 + B2 -----> 2A2B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.