Exercise 17.62 Consider the following reaction: CaCO3( s )CaO( s )+CO2( g ). Est
ID: 1016173 • Letter: E
Question
Exercise 17.62
Consider the following reaction:
CaCO3(s)CaO(s)+CO2(g).
Estimate G for this reaction at each of the following temperatures. (Assume that H and S do not change too much within the given temperature range.)
Part A
315 K
129
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
1090 K
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
1440 K
53.1
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part D
Predict whether or not the reaction in part A will be spontaneous at 315 K .
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
Predict whether or not the reaction in part B will be spontaneous at 1090 K .
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
Predict whether or not the reaction in part C will be spontaneous at 1440 K .
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Chemistry 106 Summer 2016
Help
Close
Homework Set #6
Exercise 17.62
ResourcesConstantsPeriodic Table
« previous 20 of 22 next »
Exercise 17.62
Consider the following reaction:
CaCO3(s)CaO(s)+CO2(g).
Estimate G for this reaction at each of the following temperatures. (Assume that H and S do not change too much within the given temperature range.)
Part A
315 K
G =129
kJSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
1090 K
G = kJSubmitMy AnswersGive Up
Part C
1440 K
G =53.1
kJSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part D
Predict whether or not the reaction in part A will be spontaneous at 315 K .
Predict whether or not the reaction in part A will be spontaneous at 315 . spontaneous nonspontaneousSubmitMy AnswersGive Up
Part E
Predict whether or not the reaction in part B will be spontaneous at 1090 K .
Predict whether or not the reaction in part B will be spontaneous at 1090 . spontaneous nonspontaneousSubmitMy AnswersGive Up
Part F
Predict whether or not the reaction in part C will be spontaneous at 1440 K .
Predict whether or not the reaction in part C will be spontaneous at 1440 . spontaneous nonspontaneousSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Explanation / Answer
For the reaction,
dHo = (-635.13 - 393.51) - (-1207.13) = 178.49 kJ
dSo = (38.20 + 213.68) - (88.70) = 163.18 J/K
dGo = dHo - TdSo
Part A: T = 315 K
dGo = 178.49 - 315 x 0.16318 = 127.10 kJ
Part B: T = 1090 K
dGo = 178.49 - 1090 x 0.16318 = 0.6238 kJ
Part C: T = 1440 K
dGo = 178.49 - 1440 x 0.16318 = -56.49 kJ
Part D : At T = 315 K, reaction is non-spontaneous
Part E : At T = 1090 K, reaction is non-spontaneous
Part F : At T = 1440 K, reaction is spontaneous
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.