Answer as simple as possible please. Question: A particular uranium alloy has a
ID: 1016231 • Letter: A
Question
Answer as simple as possible please.
Question: A particular uranium alloy has a density of 18.75 g/cm3. Please answer the following questions below, providing the explanation to your answers. a. What volume is occupied by a critical mass of 49 kg of this alloy? b. The critical mass can be decreased to 16 kg if the alloy is surrounded by a layer of natural uranium (which acts as a neutron reflector). What is the volume of such smaller mass? Compare your answers to the approximate volumes of a baseball, a volleyball, and a basketball.
A particular uranium alloy has a density of 18.75 g/cm3. Please answer the following questions below, providing the explanation to your answers.
a. What volume is occupied by a critical mass of 49 kg of this alloy?
b. The critical mass can be decreased to 16 kg if the alloy is surrounded by a layer of natural uranium (which acts as a neutron reflector). What is the volume of such smaller mass? Compare your answers to the approximate volumes of a baseball, a volleyball, and a basketball.
Explanation / Answer
Given is the density of the uanium alloy, i.e, = 18.75g/cm3
And critical mass of the alloy= 49 kg
As we know, Density= Mass/ Volume
Therefore, 18.75 = (49×1000) / Volume
Volume = 49000/18.75
= 2613.333 cm3
= 2.613 × 10^(-3) m3.
Now if the critical mass is decreased to 16kg then using the same formula as above, the volume can be calculated as,
Density= mass/ volume
18.75= 16×1000/volume
Volume= 16000/18.75
= 8.533×10^(-4).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.