Consider the reaction Mg(s) + Fe^2+ (aq) rightarrow Mg^2+ (aq) + Fe(s) at 87 deg
ID: 1018831 • Letter: C
Question
Consider the reaction Mg(s) + Fe^2+ (aq) rightarrow Mg^2+ (aq) + Fe(s) at 87 degree C, where [Fe^2+] = 3.50 M and [Mg^2+] = 0.310 M. What is the value for the reaction quotient, Q, for the cell? Express your answer numerically. What is the value for the temperature, T, in kelvins? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What is the value for n? Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles). Calculate the standard cell potential for Mg(s) + Fe^2+ (aq) rightarrow Mg^2+ (aq) + Fe(s) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Mg2+(aq) + 2 e– Mg(s) E = –2.37 V; oxidation will take place at anode
Fe2+(aq) + 2e– Fe(s) E = –0.44 V ; reduction will take place at cathode
PART D:
E0cell = E0cathode - E0anode = - 0.44 -(-2.37) = 1.93 Volts
PART C:
n = no. of electron transfer from Mg to Fe2+ = 2
n =2
PART B:
T = 870C = 273 + 870 C = 360 K
PART A:
Mg(s) + Fe2+(aq) Mg2+(aq) + Fe(s)
Q ={PRODUCT][REACTANT]
WHERE;
[Mg2+] = [ 0.310]
[Fe2+] = [0.350]
Q = [Mg2+] [Fe2+] = [ 0.310] [0.350] = 0.88 is the answer
if the Q = 0.314 as given above, this means there is a printing mistake
for Q = 0.314 value of Mg2+= 0.110M instead of 0.310 given in question
if this is the case then Q = 0.110.350 = 0.314
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.