Consider the reaction Mg(s)+F e 2+ (aq)?M g 2+ (aq)+Fe(s) at 63 ? C , where [F e
ID: 1046413 • Letter: C
Question
Consider the reaction Mg(s)+F e 2+ (aq)?M g 2+ (aq)+Fe(s) at 63 ? C , where [F e 2+ ]= 2.80 M and [M g 2+ ]= 0.310 M .
Part A
What is the value for the reaction quotient, Q , for the cell?
Part B
What is the value for the temperature, T, in kelvins?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the value for n?
Express your answer as an integer and include the appropriate units (i.e. enter mol for moles).
Part D
Calculate the standard cell potential for
Mg(s)+Fe2+(aq)?Mg2+(aq)+Fe(s)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Mg(s)+F e 2+ (aq)?M g 2+ (aq)+Fe(s)
Mg(s) -------------------> Mg^2+ (aq) + 2e^- E0 = 2.38v
Fe^2+ (aq) + 2e^- ---------> Fe(s) E0 = -0.41v
---------------------------------------------------------------------------------
Mg(s)+F e 2+ (aq)?Mg 2+ (aq)+Fe(s) E0cell = 1.97v
n = 2
Q = [Mg^2+]/[Fe^2+]
= 0.31/2.8 = 0.11
T = 63+273 = 336K
Ecell = E0cell - RT/nF lnQ
= 1.97 - 8.314*336/2*96500 ln0.11
= 1.97 -0.0145ln0.11
= 1.97-0.014*-2.2072 = 2.00v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.