Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

EXAM-3 REVIEW HOMEWORK 40 points For the formation of 1 mol of nitrosyl chkride

ID: 1019276 • Letter: E

Question

EXAM-3 REVIEW HOMEWORK 40 points For the formation of 1 mol of nitrosyl chkride at a given temporature, -asu. The activation encrgy for this reaction is 76 kJ/mol. What is the activation energy for the reverse reaction? A) -35 J/mol B) 76 kJ/mol C)-111 kJ/mol D111 J/mol B 41 J/mol 2. A 4.00-mol sample of HIl is placed in a 1.00-L vessel at 460°C, and the reaction system is allowed to come to equilibrium. The HI partially decomposes, forming 0.305 mol Ha and 0.305 mol Iz at equilibrium. What is the equilibrium constant K, for the following reaction at 460 C? A) 810 x10", 275x10° 1.23 × io. @ 611.1 by 275x10 n class 06.03 C) 603 D) D 1.23x1 11.1 3. For a first-order reaction, what are the possible units of the rate constant? 4 Consider the following reaction 2HFg) H,(8)+ R(8) Given that 1.00 ml of HRg), 0.377 mol of Hdg), and 0750 ml of FG) are mixed in a 5.00-L lask, determine the reaction quotient, Q A)Q=0.0566 (B) Q=0.38 C)Q=00707 D) Q = 213 E)none of these nethBradion quotient)e=00707 Do-213 E)none of these 5. A sample of ammonia gas was allowed to come to equilibrium at 400 K 2NH(g)Na(g)+3H(g) At equilibrium, it was found that the concentration of Hz was 0.0454 M, the concentration of N2 was 0.015 R,and the concentration of NHs was 0.260 M. what is K, for this equilibrium? A) 1.58 x 10-5 B) 2.65 x 10 C) 3.97 x 10 D) 2.10x 10 E 291 x 10 s-1 at 674 K and 53 x 10-s' at 830 K. The rate constant for a first-order reaction is 1.4 × 10 What is the activation energy? A) 17 kJ/mol B) 39 kJ/mol C) 4800 kJ/mol D) 17kJ/mol 6. E) 40 kJ/mol 7. A second-order reaction starts with an initial concentration of 0.100 mol/L, of the reactant. If the rate constant is 22x 10* /(mol- s), what is the time required to decrease the initial concentration to 0.050 mol/L? A) 2.27s B) 31.5s (C) 450s D) 680s E) 1400 s

Explanation / Answer

1)

activation energy of the forward reaction = 76 kJ/mol

enthalphy change = -35 kJ

That means energy is released.This is an exothermic reaction.So the energy of products lower than reactants energy.

So the activation energy of the reverse reaction = activation energy of forward reaction + energy released

= 76 +35 kJ/mol

= 111 kJ/mol

3)

Example for first order reaction,

Rate = k [A]1

Rate ---> s-1

[A] ---> mol L-1

Therefore units of k = mol-1 L s-1