Hydrogen may potentially be used in the future to replace gasoline as a fuel. Mo
ID: 1020122 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
volume of water=2.8 gallon=2.8*3.785*1000=10598ml
density of water=1.00g/ml
mass of water for 10598ml=10598ml*1.00g/ml=10598g
molar mass of water=18g/mol
18g of water contains 2 g of H
then 10598g of water cotains how many g of H
therefore the mass of H in 2.8 gallon of water=(10598*2)/18=1177.55g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.