A- Consider the reaction 4 HCl(g) + O 2 (g) = 2 H 2 O(g) + 2 Cl 2 (g) Using the
ID: 1020500 • Letter: A
Question
A-
Consider the reaction
4HCl(g) + O2(g)=2H2O(g) + 2Cl2(g)
Using the standard thermodynamic data in the tables linked above, calculate delta G for this reaction at 298.15K if the pressure of each gas is 21.79 mm Hg.
ANSWER: ( ) kJ/mol
B- Consider the reaction
N2(g) + 2O2(g)=2NO2(g)
Use the standard thermodynamic data in the tables linked above. Calculate delta G for this reaction at 298.15K if the pressure of NO2(g) is reduced to 17.51mm Hg, while the pressures of N2(g) and O2(g) remain at 1 atm.
ANSWER: ( ) kJ/mol
C-
Consider the reaction
2N2(g) + O2(g)=2N2O(g)
Using the standard thermodynamic data in the tables linked above, calculate delta Grxn for this reaction at 298.15K if the pressure of each gas is 33.33 mm Hg.
ANSWER: ( ) kJ/mol
Explanation / Answer
A. 4HCl(g) + O2(g)=2H2O(g) + 2Cl2(g)
298.15K if the pressure of each gas is 21.79 mm Hg.
Using the equation G= RTln P/Po
Where R –gas constant = 8.314JK-1mol-1
T-temperature K
P- final pressure of the reaction P= 2xPH2O+ 2x P Cl2= (2x 21.79)+(2x 21.79)= 87.16mmHg
Po initial pressure of the reaction Po = 4x PHCl+P O2= (4x 21.79+ 21.79) mmHg = 108.95mmHg
Since
G= 8.314JK-1mol-1 x 298.15 K ln(87.16mmHg/108.95 mmHg)
= 2478.81Jmol-1 x ln 0.8
= 2478.81Jmol-1 x -0.2231
= -553.13J/mol
G = 0.5531KJ/mol
B.N2(g) + 2O2(g)=2NO2(g)
298.15K if the pressure of NO2(g) is reduced to 17.51mm Hg, while the pressures of N2(g) and O2(g) remain at 1 atm. Using the equation G= RTln P/Po
Where R –gas constant = 8.314JK-1mol-1
T-temperature K
P- final pressure of the reaction P= PNO2= 17.51mmHg
Po initial pressure of the reaction Po = PN2+P O2= (760+760mmHg) = 1520mmHg 1atm= 760mmHg
Since
G= 8.314JK-1mol-1 x 298.15 K ln(17.51 mmHg/1520mmHg)
= 2478.81Jmol-1 x ln0.01151
= 2478.81Jmol-1 x -2.1619
= 5359.07 Jmol-1
G = 5.359KJ/mol
C. 2N2(g) + O2(g)=2N2O(g)
298.15K if the pressure of each gas is 33.33 mm Hg.
Where R –gas constant = 8.314JK-1mol-1
T-temperature K
P- final pressure of the reaction P=2x PN2O= 2x 33.33mmHg = 66.66mmHg
Po initial pressure of the reaction Po = 2xPN2+P O2= (66.66+33.33mmHg) = 99.99mmHg
Since
G= 8.314JK-1mol-1 x 298.15 K ln(66.66 mmHg/99.99mmHg)
= 2478.81Jmol-1 x ln0.666
= 2478.81Jmol-1 x -0.4064
= 1007.55 Jmol-1
G = 1.0075KJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.