The boiling point of water H 2 O is 100.0 °C at 1 atmosphere. A nonvolatile, non
ID: 1020568 • Letter: T
Question
The boiling point of water H2O is 100.0°C at 1 atmosphere. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in water is antifreeze (ethylene glycol).
How many grams of antifreeze, CH2OHCH2OH (62.10 g/mol), must be dissolved in 209.0 grams of water to raise the boiling point by 0.500 °C ?
g antifreeze???
The freezing point of water H2O is 0.00°C at 1 atmosphere. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in water is urea .
How many grams of urea, CH4N2O (60.10 g/mol), must be dissolved in 261.0 grams of water to reduce the freezing point by 0.300°C ?
g urea.
Explanation / Answer
1. DTb = i*Kb*m
i = vanthoff factor of ethyleneglycol = 1
Kb of water = 0.512 c*kg/mol
m = molality of solution = (wt of solute/Mwt)*(1000/wt of solvent in grams)
= (w/62.1)*(1000/209)
DTb = 0.5 c
0.5 = 1*0.512*(w/62.1)*(1000/209)
w = wt of antifreeze, CH2OHCH2OH = 12.67 grams
2.
DTf = i*Kf*m
i = vanthoff factor of urea = 1
Kf of water = 1.86 c*kg/mol
m = molality of solution = (wt of solute/Mwt)*(1000/wt of solvent in grams)
= (w/60.1)*(1000/261)
DTf = 0.3 c
0.3 = 1*1.86*(w/60.1)*(1000/261)
w = wt of urea, CH4N2O = 2.53 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.