The boiling point of water H 2 O is 100.0 °C at 1 atmosphere. A nonvolatile, non
ID: 1020572 • Letter: T
Question
The boiling point of water H2O is 100.0°C at 1 atmosphere. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in water is antifreeze (ethylene glycol).
How many grams of antifreeze, CH2OHCH2OH (62.10 g/mol), must be dissolved in 209.0 grams of water to raise the boiling point by 0.500 °C ?
g antifreeze??
The freezing point of benzene C6H6 is 5.50°C at 1 atmosphere. A nonvolatile, nonelectrolyte that dissolves in benzene is TNT (trinitrotoluene).
If 10.84 grams of TNT, C7H5N3O6 (227.1 g/mol), are dissolved in 236.1 grams of benzene ...
The molality of the solution is ?
The freezing point of the solution is °C?
Explanation / Answer
Increase in boiling point is calculated as
delta T = Kb x I x M
where M is molality
0.5 = 0.512 x 1 x M
M = 0.976
So molality needs to be 0.976 moles /Kg
SO in 209 g we must have 0.976 x 0.209 = 0.204 moles which is
0.204 x 62g/mol = 12.65 g of ethylene glycol needs to be dissolved in 209 g of water
10.84 g of TNT is 10.84/227.1g/mol = 0.0477 moles
In 236.1 g is 0.0477 x 1000/236.1 = 0.202 moles in 1000 g or 1 Kg
So molality is 0.202
delta T = Kf x i x M
delta T = 5.12 x 1 x 0.202
delta T = 1.03
So the new freezing point is 5.5-1.03 = 4.46 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.