Calculate the mass of Cu (AM: 63.5) produced by passing 5.00 A through molten Cu
ID: 1021610 • Letter: C
Question
Calculate the mass of Cu (AM: 63.5) produced by passing 5.00 A through molten CuSO_4 foe 2.00 h. At what electrode is Cu produced? (F = 96485 C/mol) Give signs (+, -, or 0) for Delta H degree, Delta S degree, Delta G degree, and w_pv for the reaction, H_2O(g) rightarrow H_2O(l) at 25 degree C, 1 aim. Given the vaporization of bromine at 25 degree C, 1 atm, Br_2(l) rightarrow Br_2(g) Delta H degree = 30.71 kJ, Delta S degree = 93.0 J/K a) W_pv. Is work done by or to the system? (R = 8.314 J/mol middot K)Explanation / Answer
7. When current is passed through CuSO4, electrolysis takes place i.e Cu2+ ions are liberated at anode and deposited at cathode. So Cu is produced at cathode.
Cathode(reduction):Cu2++2e-=Cu
Anode (oxidation):Cu=Cu2++2e-
Mass of Cu produced=m=ZIt
Where Z= Electrochemical equivalent=M/96500q(M=molar mass)
I= current= 5A
t=time in seconds=2×3600
Putting values in above equation
m=(63.5×7200×5)÷(96500×2)=11.85g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.