Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the magnetic field of a solenoid from given data and the momentum of a

ID: 1360545 • Letter: C

Question

Calculate the magnetic field of a solenoid from given data and the momentum of a charged particle in this field.

Problem A certain solenoid consists of 100 turns of wire and has a length of 10.0 cm. (a) Find the magnitude of the magnetic field inside the solenoid when it carries a current of 0.500 A. (b) What is the momentum of a proton orbiting inside the solenoid in a circle with a radius of 0.020 m? The axis of the solenoid is perpendicular to the plane of the orbit. (c) Approximately how much wire would be needed to build this solenoid? Assume the solenoid's radius is 5.00 cm.

Strategy In part (a) calculate the number of turns per meter and substitute that and given information to get the magnitude of the magnetic field. Part (b) is an application of Newton's second law.

SOLUTION

(a) Find the magnitude of the magnetic field inside the solenoid when it carries a current of 0.500 A.

Calculate the number of turns per unit length:

Substitute n and I to find the magnitude of the magnetic field:

(b) Find the momentum of a proton orbiting in a circle of radius 0.020 m near the center of the solenoid.

Write Newton's second law for the proton:

ma = F = qvB

Substitute the centripetal acceleration a = v2/r:

m(v2/r) = qvB

Cancel one factor of v on both sides and multiply by r, getting the momentum mv:

(c) Approximately how much wire would be needed to build this solenoid?

Multiply the number of turns by the circumference of one loop.

Length of wire (number of turns)(2r)

LEARN MORE

Remarks An electron in part (b) would have the same momentum as the proton, but a much higher speed. It would also orbit in the opposite direction. The length of wire in part (c) is only an estimate because the wire has a certain thickness, slightly increasing the size of each loop. In addition, the wire loops aren't perfect circles because they wind slowly up along the solenoid.

Question What would happen to the instantaneous trajectory of the orbiting proton if the solenoid were suddenly re-oriented so its axis becomes vertical? (Select all that apply.)?????????

The proton, as one possibility, could move upward out of the solenoid.The proton, as one possibility, could keep moving in a circle in the horizontal plane.The proton would move in a plane oriented at about 45° away from horizontal.It depends on the proton's instantaneous position and direction of motion in its orbit when the change occurs.The proton would stop moving.

n = N = 100 turns = 1.00 103 turns/ m 0.100 m

Explanation / Answer

N = 100 turns, i =0.5 A, l =10m, r =0.02 m

0 = (4x10-7) T-m/A

Magnetic field due to solenoid

B =0 Ni/l

B = (4x10-7) (100)(0.5)/ 0.1

B = 6.28x10-4 T

F =mv2/r =qVB

p= mv = qrB

= (1.6x10-19)(0.02)(6.28x10-4)

p =2.01x10-24 kg.m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote