Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the heat of formation of Magnesium oxide (MgO). Data given are: Mg(s)

ID: 616673 • Letter: C

Question

Calculate the heat of formation of Magnesium oxide (MgO). Data given are: Mg(s) +2HCl (aq)

Explanation / Answer

Mg(s) + 1/2O2(g) --> MgO(s) ?H given: 1] Mg(s)+ 2HCl(aq) --> MgCl2(aq)+ H2(g) ?H = 135.75 kJ/mole 2] MgO(s) + 2HCl(aq) --> MgCl2 (aq)+ H2O(l) ?H = 91.34 kJ/mole 3] H2(g) + 1/2 O2(g) --> H2O(l) ?H = 285.8 kJ/mole reverse 2] MgCl2(aq) + H2O(l) --> 2HCl(aq) + MgO(s) ?H = -91.34 kJ add 1] Mg(s) + 2HCl(aq) --> MgCl2(aq) + H2(g) ?H = 135.75 kJ Mg(s) + H2O(l) --> H2(g) + MgO(s) ?H = 44.41 kJ add 3] Mg(s) + 1/2O2(g) --> MgO(s) ?H = 330.21 kJ/mole

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote