Calculate E degree_cell for the following reaction: 2Fe^2+(aq) + Cd^2+(aq) right
ID: 1021626 • Letter: C
Question
Calculate E degree_cell for the following reaction: 2Fe^2+(aq) + Cd^2+(aq) rightarrow 2Fe^3+(aq) + Cd(s) a. -0.37 V b. 0.37 V c. -1.17 V d. 1.17 V e. None of these. The naturally occurring form of a metal that is concentrated enough to allow economical recovery of the metal is know as a. an element. b. a mineral c. gangue d. an ore. e. an amalgam. Which of the following phase changes is endothermic? a. sublimation b. Condensation c. Freezing d. Deposition For which of the following species are the dispersion forces strongest? a. C_4H_10 b. C_5H_12 c. C_6H_14 d. C_3H_16 e. C_8H_16 List the number of protons, neutrons, and nucleons(protons + neutrons), in that order, for an isotope with the symbol:^237_56 Ba a. 56, 81, 137 b. 81, 56, 137 c. 56, 137, 193 d. 137, 56, 193 e. 81, 137, 218 what is the osmotic pressure of a solution that contains 13.7 g of propyl alcohol(C_3H_3OH) dissolved in enough water to make 500. mL of solution at 27 degree C? a. 0.0100 atm b. 0.0140 atm c. 0.0370 atm d. 0.456 atm e. 11.2 atmExplanation / Answer
37.
E0cell = E0cathode - E0anode
E0cathode = E0Cd^2+/Cd = -0.4 V
E0anode = E0Fe^3+/Fe^2+ = 0.77 V
= (-0.4)-0.77
=-1.17 V
answer: c
38. b.mineral
39. a. sublimation ( solid to gas)
40. e. C8H18 ( by increasing crbon chain forces increases)
41. a. 56,81,137
42. osmotic pressure = CRT
c = n/V
n = w/mwt = 13.7/60 = 0.23 mol
V = 500 ml
C = concentration = 0.23*1000/500 = 0.46 M
o.p = 0.46*0.0821*300
= 11.33 atm
answer: e. 11.2 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.