Calculate A step-down transformer reduces a 2,400-V current to 120 V. If the pri
ID: 1422808 • Letter: C
Question
Calculate A step-down transformer reduces a 2,400-V current to 120 V. If the primary coil has 500 turns of wire, how many turns of wire are there on the secondary coil?
27. Use a Ratio To produce a spark, a spark plug requires a current at about 12,000 V. A car’s engine uses a type of transformer called an induction coil to change the input voltage from 12 V to 12,000 V. In the induction coil, what is the ratio of the number of wire turns on the primary coil to the number of turns on the secondary coil?
Explanation / Answer
a)for step down transformer V1=2400v,V2=120v,n1=500,n2=?
transformer ratio n2/n1=V2/V1
n2=(120/2400)*500=25
b)ratio of turns n2/n1=V2/V1
n2/n1=12000/12=1000/1
ratio of turns on the primary coil to the number of turns on the secondary coil=n1/n2=1/1000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.