Calculate ?H rxn for the following reaction. 2H 2 O 2 (l) = 2H 2 O(l) + O 2 (g)
ID: 834823 • Letter: C
Question
Calculate ?Hrxn for the following reaction.
2H2O2(l) = 2H2O(l) + O2(g)
given that ?Hac[H2O(l)] = -285.8 kJ/mol and ?Hac[H2O2(l)] = -87.6 kJ/mol.
53.0 kJ
98.2 kJ
?98.2 kJ
196.4 kJ
?396.4 kJ
Please explain why. I have found people say both -396.4 and 196.4.
Calculate ?Hrxn for the following reaction.
2H2O2(l) = 2H2O(l) + O2(g)
given that ?Hac[H2O(l)] = -285.8 kJ/mol and ?Hac[H2O2(l)] = -87.6 kJ/mol.
53.0 kJ
98.2 kJ
?98.2 kJ
196.4 kJ
?396.4 kJ
Please explain why. I have found people say both -396.4 and 196.4.
Explanation / Answer
Given,
?Hf[H2O]=-285.8 kJ/mol
?Hf[H2O2]=-87.6 kJ/mol
?Hf[O2]=0 kJ/mol
For the reaction:
?Hreaction=stoichimetric coeff of product*[?Hf(product)]- stoichimetric coeff of reactant* [?Hf(reactant)]
=2*(-285.8)-[2*(-87.6)]
=-396.4 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.