Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A molecule released to the atmosphere has a dissociation energy of 515 kJ mol -1

ID: 1024113 • Letter: A

Question

A molecule released to the atmosphere has a dissociation energy of 515 kJ mol-1.

What is the longest wavelength of light that might bring about photodissociation of this molecule? Quote your answer in nm.

My work: convert E from mol to molecule

515kL/mol^-1= 515000J/mol^-1

(515000J/mol^-1)/(6.022*10^23mol^-1)

=8.3551976088 *10^-19J...(1)

wavelength =hc/E(joules)

=[(6.626*10^-34J.s)(2.998*10^8m*s^-1)]/(8.3551976088 *10^-19J)

=2.322825485*10^-07m

I typed in 2322825485 but it is incorrect...

m->nm= 10^9 ... what's wrong with my calculations?

Explanation / Answer

conversion is wrong.

2.32 X 10-7 M is equal to 230 nm

Please chack the conversion only.

Remaining calculation are seems correct.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote