ammonium sulfide 8. (7 points) The percentage composition of a nitrogen, epercen
ID: 1024954 • Letter: A
Question
ammonium sulfide 8. (7 points) The percentage composition of a nitrogen, epercentage composition of a compound is: 31.00% iron, 15.6% and what is its name 53.4% oxygen. What is the empirical formula of the compouna Emp. Form: Name: solution, the valuable industrial chemicals H2, Cl2 and NaOH can be produced: NaCl+ H2O H2 + Cl2 + NaOH 9. (10 points) When an electrical current is passed through a sodium chloride A reaction was started with 0.245mol of sodium chloride. After all sodium chloride reacted, the amount of chlorine gas isolated was 7.25g. What is the percentage yield of this reaction? Answer:Explanation / Answer
Ans 8 :
Let the mass of compound be 100 g
So the mass of iron will be : 31.0 g
Number of moles of iron will be = 31.0 / 55.845 = 0.55 mol
Mass of nitrogen = 15.6 g
Number of moles of nitrogen = 15.6 / 14 = 1.11 mol
Mass of oxygen = 53.4 g
Number of moles of Oxygen = 53.4 / 15.999 = 3.34 mol
dividing the no. of moles ny a common value , we get the ratio as : 1: 2 : 6
So the empirical formula will be : FeN2O6
The name of the compound will be : Iron nitrate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.