A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose le
ID: 1026399 • Letter: A
Question
A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose length is 5.5 m.
Part A
If the sign contains neon at a pressure of 1.77 torr at 31 C, how many grams of neon are in the sign? (The volume of a cylinder is r2h.)
Express your answer using two significant figures.
2.49{cdot}10^{4}
A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose length is 5.5 m.
Part A
If the sign contains neon at a pressure of 1.77 torr at 31 C, how many grams of neon are in the sign? (The volume of a cylinder is r2h.)
Express your answer using two significant figures.
m =2.49{cdot}10^{4}
gExplanation / Answer
radius = diameter / 2
= 2.5 cm / 2
= 1.25 cm
L = 5.5 m = 550 cm
volume = pi*r^2*L
= (3.14)*(1.25)^2*550
= 2700 cm^3
= 2700 mL
= 2.700 L
Given:
P = 1.77 torr
= (1.77/760) atm
= 0.00233 atm
V = 2.7 L
T = 31.0 oC
= (31.0+273) K
= 304 K
find number of moles using:
P * V = n*R*T
0.00233 atm * 2.7 L = n * 0.08206 atm.L/mol.K * 304 K
n = 2.521*10^-4 mol
Molar mass of Ne = 20.18 g/mol
use:
mass of Ne,
m = number of mol * molar mass
= 2.521*10^-4 mol * 20.18 g/mol
= 5.087*10^-3 g
Answer: 5.1*10^-3 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.