A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose le
ID: 892425 • Letter: A
Question
A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose length is 5.5 m.
Part A
If the sign contains neon at a pressure of 1.75 torr at 32 C, how many grams of neon are in the sign? (The volume of a cylinder is r2h.)
Express your answer using two significant figures.
0.049
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
A neon sign is made of glass tubing whose inside diameter is 2.5 cm and whose length is 5.5 m.
Part A
If the sign contains neon at a pressure of 1.75 torr at 32 C, how many grams of neon are in the sign? (The volume of a cylinder is r2h.)
Express your answer using two significant figures.
m =0.049
gSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Explanation / Answer
Radius of a glass tube r = 2.5/2 = 1.25 cm which should be converted to dm = 0.125 dm
Length of the tube - 5.5m which should be converted to dm= 55dm
Volume of cylinder = 3.14 x (0.125)^2 x 55 = 2.698dm3
P = 1.75/760 = 0.002303
T = 32+273 = 305 K
substituting in the formula n = PV/RT = (0.002303*2.698)/(0.0821*305) where R is a gas constant we get the answer = 0.004984 moles
Concentration of neon = molecular weight of neon x number of moles = 20.18g/mol x 0.004984 mol = 0.101g
The concentration of neon in the tube is 0.101g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.