3) Calculate average volume of NaOH used in titrations of acetic acid and corres
ID: 1026493 • Letter: 3
Question
3) Calculate average volume of NaOH used in titrations of acetic acid and corresponding concentration of vinegar sample (before dilution) both in terms of molarity and %(V/V).
a) Plot the titration curve(s) for the titration of acetic acid, determine the equivalence point and concentration of vinegar.
Data: Obtain a sample of vinegar. Pipet 25mL of this sample into a clean 100mL volumetric flask and fill it with deionized water to the mark. Then, pipet 10 mL of this diluted acetic acid solution into each of the 3 titration flasks and add 90mL of deionized water.
Titration 1: 10.20 mL of NaOH
Titration 2: 10.19 mL of NaOH
Titration 3: 9.99 mL of NaOH
Explanation / Answer
3. a) average volume of NaOH= (10.20+10.10.19+9.99)l3
=10.12ml
concentration of vinegar
mass of NaOH = density*vol
=2.13* 10.12
=21.55g
moles = 21.55/40= 0.53
NaOH+ CH3COOH ---> CH3COONa + H2O
so, the stochiometry of the reaction is 1:1
so o.53 moles of NaOH for 0.53 moles of vinegar
so vinegar was 0.53 moles in the original solution
mass= moles* Molar mass
= 0.53 * 60
=31.8g
in volume = 31.8/1.05= 30.3ml
b) i cant do this for u since i will not be able to upload the graph. sorry!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.