What weight of carbon (graphite) must be burnt to produce 1000kj of energy What
ID: 1027309 • Letter: W
Question
What weight of carbon (graphite) must be burnt to produce 1000kj of energyWhat weight of carbon (graphite) must be burnt to produce 1000kj of energy
or CHM 113 EXPERIMENT 7 HESS'S LAW at will be the final temperature obtained when mixing 50.00 mL. of water at 25.00°C with 100.0 mL. of water at 80.00°C assuming no energy losses from the system? 7. To 50.00 mL, of water at 20°C in a calorimeter are added 50.00 mL of water at 40.00°C. The final temperature of the water after mixing is 28.00°C, w water is 4.18 J/K.g. hat is the heat capacity of the calorimeter? Assume the specific heat of
Explanation / Answer
1. The combustion of C(s)+ O2(g) -------->CO2(g), deltaH= -393.51 Kj
1 mole of Carbon generates 393.5 Kj of energy
mole= mass/atomic weight
1= mass/atomic weight, mass= 12 gm
393.51 Kj of energy is produced from 12 gm of C
1000 Kj of enery is produced from 12*1000/393.51 gm of C=30.5 gm of Carbon
2.
3.
Density of water= 1g/ml, mass of water= volume* density
Heat gained by cold water+ heat gained by calorimeter= heat lost by water
Heat lost by water= mass of hot water* specific heat* temperature difference=50*1*4.184*(40-28)=4184 joules
Heat gained by cold water= 50*4.184*(28-20)= 1673.6 joules
Heat gained by calorimeter= heat lost by water- heat gained by cold water= 4184-1673.6 =2510.4 joules
Let the heat capacity of calorimeter= C, heat gained by calorimeter= C*8
C*8= 2510.4, C= 2510.4/8= 313.8 J/deg.c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.