References A 4.470 g sample of a mixture of sodium hydrogen carbonate and potass
ID: 1028560 • Letter: R
Question
References A 4.470 g sample of a mixture of sodium hydrogen carbonate and potassium chloride is dissolved in 25.50 mL of 0.444 M H SO4 Some acid remains after treatment of the sample. If 35.2 ml of were required to titrate the excess sulfuric acid, how many moles of sodium hydrogen carbonate were present in the onginal sample? 0.103 M NaOH mol NaHCO What is the percent composition of the original sample? o NaHCO KCl Submit Answer Try Another Version 3 item attempts remaining Previcus Next Emall Instructor Save andExplanation / Answer
Moles of H2SO4 = 25.5 x 0.444 /1000 = 0.011322 Moles
Moles of NaOH reacted against H2SO4 = 35.2 x 0.103 / 1000 = 0.0036256 Moles
Moles of H2SO4 reacted = 0.011322 - 0.0018128 = 0.0095092 Moles
Moles of NaHCO3 were present in the original sample = 0.0095092 Moles
Mass of NaHCO3 = 0.0095092 x 84 = 0.79877 gm
Mass of KCl = 4.47 - 0.79877 = 3.6712 gm
Mass % KCl = 3.8235 x 100 / 4.47 = 82.13 %
Mass % NaHCO3 = 100 -85.53 = 17.87 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.