On this page are two \"show your work\" questions. On the exams \"show your work
ID: 1028731 • Letter: O
Question
On this page are two "show your work" questions. On the exams "show your work questions" can receive partial marks if you were able to do some part of the question correctly. 15. Chang 3.89. .00 kg calcium fluoride is reacted with cxcess sulfuric acid. The reaction yields 2.86 kg HF. Balanced reaction: CaF2 + H1SOs CaSO4 + 2HF Calculate the % yield of the reaction. 16. Chang 3.86 (but changed from Chang's version) 48.2 g HCl is added to 74.7 g Mn02. The balanced reaction is: MnOs + 4HC1 MnCh + Cl2 + 2 H2O a) How much (g) Clz can be produced? b) How much (g) of the excess reactant will be left over?Explanation / Answer
molar mass of CaF2 = 78 gm/mol
6 kg CaF2 = 6000 /72 = 83.3 mole
mole of HF produce = 2*83.3 = 166.6 mole
weight of HF = 20*166.6 = 3332 gm = 3.332kg
% yield = (2.86/3.332)*100 = 85.8%
mole of HCL = 48.2/36.5 = 1.32 mole
mole of MnO2 = 74.7 / 87 =0.86 mole
limiting reagent = HCl
so, mole of Cl2 will be = (1/4)*1.32= 0.33 mole
weight of Cl2 = 71 * 0.33 = 23.43 gm
mole of remaining MnO2 = 0.86 - 0.33 = 0.53 mole
weight of 0.53 mole of MnO2 = 87*0.53= 46.11 gm (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.