On the planet Trogus, the population of Trogites have an autosomal gene, HDZ, wi
ID: 253119 • Letter: O
Question
On the planet Trogus, the population of Trogites have an autosomal gene, HDZ, with two alleles, T and t. T is dominant to t. Individuals with the T allele in their genotype show a propensity for sorbet, while the remainder prefer ice cream. In multiple population studies, 60% of individuals with the TT genotype prefer sorbet, 25% of Tt individuals prefer sorbet, and 5% of tt individuals prefer sorbet.
In an F1 cross of Tt x Tt genotyped individuals, in the F2population of individuals who prefer sorbet, what is the probability that a random individual has the Tt genotype?
A. 0.991.
B. 0.141.
C. 0.435.
D. 0.044.
E. 0.522.
Explanation / Answer
Answer: Option C is correct.
Explanation:
Parental cross: Tt X Tt
Progeny: TT Tt Tt tt
Assume that total population size = 100
So,
TT = 25; 60% 0f TT individuals prefer sorbet = 15 individuals
Tt = 50; 25% 0f Tt individuals prefer sorbet = 12.5 individuals
tt = 25; 5% 0f tt individuals prefer sorbet = 1.25 individuals
Total individuals that prefer sorbet = 15 + 12.5 + 1.25 = 28.75
Now, we need to calculate the probability that a random individual is Tt
28.5 -----> 100
12.5 -----> X
X = 12.5 X 100/28.5
= 43.85%
= 0.4385
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.