5. A manufacturer claims that its new dietetic dessert has \"fewer than 10 Calor
ID: 1028842 • Letter: 5
Question
5. A manufacturer claims that its new dietetic dessert has "fewer than 10 Calories per serving." To test the claim, a chemist at the Department of Consumer Affairs places one serving in a bomb calorimeter and burns it in O2. The initial temperature is 24.04°C and the temperature rises to 30.86°C. If the heat capacity of the calorimeter is 8.151 kJ/K, is the manufacturer's claim correct? (16 pts) T = T2-T1 Heated released by combustion of this dessert: Convert the q from kJ into kCal Compare the two value of the heat and determine whether the manufacturer's claim is correct or not 12Explanation / Answer
Change in temperature = T2 - T1 = 30.86 - 24.04 = 6.82oC
Heat released = C x T
= 8.151 x 6.82
= 55.589 KJ
1 KJ = 0.239 Kcal
So 55.589 KJ = 55.589 x 0.239 = 13.286 kcal
No the manufacturer's claim is not correct , as the energy released in one serving is more than 10 calories.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.