3.) 15.0 mL of 0.309 M Na SO4 and 35.6 mL of 0.200 M KCI are mixed. Determine th
ID: 1029291 • Letter: 3
Question
3.) 15.0 mL of 0.309 M Na SO4 and 35.6 mL of 0.200 M KCI are mixed. Determine the following concentrations: [Na']; [So.]; [CI] tha 5) A 40% acid solution is mixed with a-75% acid solution to produce 140 liters of a 50 acid solution? How many liters of each acid solution was mixed? motarit solution. 9. The density of toluene (C,Hs) is 0.867 g/mL, and the density of thiophene (C4H4S) is 1.065 g/mL. A solution is made by dissolving 9.660 g of thiophene in 260.0 mL toluene.solvn a. Calculate the molality of thiophene in the solution. b. Assuming that the volumes of the solute and solvent are additive, determine the molarity of thiophene in the solution.Explanation / Answer
3)
Na2SO4 concentration in the mixture = millimoles / total volume
= 15 x 0.309 / 15 + 35.6
= 0.0916 M
[Na+] = 2 x 0.0916 = 0.183 M
[SO42-] = 0.0916 M
KCl concentration in the solution = millimoles / total volume
= 35.6 x 0.200 / (15 + 35.6)
= 0.141 M
[Cl-] = 0.141 M
5) V1 = 40% acid volume
V2 = 75 % acid volume
total V1 + V2 = 140 -----------------------> (1)
C = C1 V1 + C2 V2 / V1 + V2
50 = 40 V1 + 75 V2 / 140
40 V1 + 75 V2 = 7000 ---------------------> (2)
V1 = 100
V2 = 40
volume of 40 % acid = 100 L
volume of 75 % acid = 40 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.