Review Topics] Use the References to access important values if needed for this
ID: 1029299 • Letter: R
Question
Review Topics] Use the References to access important values if needed for this question It is often possible to change a hydrate into an anhydrous compound by heating it to drive off the water (dehydration) A 34.15 gram sample of a hydrate of CosO4 was heated thoroughly in a porcelain crucible, until its weight remained constant. After heating, 18.83 grams of the anhydrous compound remained. What is the formula of the hydrate? Use a period instead of a dot in the formula of the hydrate. Retry Entire Group 9 more group attempts remainingExplanation / Answer
mass of CoSO4 hydrate = 34.15 g
mass of anhydrous salt = 18.83 g
moles of CoSO4 = 18.83 / 155 = 0.1215
mass of water = 34.15 - 18.83 = 15.32 g
moles of water = 15.32 / 18.02 = 0.850 mol
moles Ratio :
CoSO4 : H2O
0.1215 0.850
1 7
formula of hydrate = CoSO4 . 7 H2O
2)
Fe2O3 + 2 Al -------------> Al2O3 + 2 Fe
159.69 g 53.96 g
23.9 g ??
mass of Al needed = 23.9 x 53.96 / 159.69
mass of Al needed = 8.08 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.