Determine the pH during the titration of 10.3 mL of 0.138 M hydrochloric acid by
ID: 1029610 • Letter: D
Question
Determine the pH during the titration of 10.3 mL of 0.138 M hydrochloric acid by 5.95×10-2 M potassium hydroxide at the following points:
(1) Before the addition of any potassium hydroxide
(2) After the addition of 12.0 mL of potassium hydroxide
(3) At the equivalence point
(4) After adding 31.1 mL of potassium hydroxide
2. Determine the pH during the titration of 21.2 mL of 0.369 M perchloric acid by 0.551 M potassium hydroxide at the following points:
(1) Before the addition of any potassium hydroxide
(2) After the addition of 7.10 mL of potassium hydroxide
(3) At the equivalence point
(4) After adding 17.0 mL of potassium hydroxide
Explanation / Answer
A 1)Concentration of HCl = 0.138 M
pH of HCl before addition of KOH = -log [H+] = -log (0.138) = 0.86
2) pH after addition of 0.012 lts (12ml) of KOH =
Moles of KOH = conc x vol = 5.95 x 10-2 x 0.012 = 0.0714 x 10-2 = 0.000714
Initial Moles of HCl = 0.0103 x 0.138 = 0.0014214
moles of HCl after addition of KOH = 0.0014214 - 0.000714 = 0.0007074
Volume of titrant solution after addition = 10.3+12 = 22.3 ml= 0.0223 lts
Molarity of HCl after addition of KOH = 0.0007074/0.0223 = 0.0317
pH after addition of 12 ml of KOH = -log [H+] = -log(0.0317) = 1.499
3) pH at equivalence point is 7 (titration between strong acid and strong base the moles of acid = moles of base)
4) pH after addition of 0.0311 lts (31.1 ml) of KOH =
Moles of KOH = conc x vol = 5.95 x 10-2 x 0.0311 = 0.1850 x 10-2 = 0.001850
Initial Moles of HCl = 0.0103 x 0.138 = 0.0014214
moles of OH- remaining = 0.001850-0.0014214= 0.0004286
Total volume of titrant solution = 0.0311 + 0.0103 = 0.0434
Molarity of KOH in titrant solution = 0.0004286/0.0434 = 0.00988
pOH = -log [OH-] = -log 0.00988 = 2.00
So pH = 14-2.00 = 12.00
B) 1) pH of HClO4 initially = -log [H+] = -log (0.369) = 0.433
2) Ater addition of 7.10 ml of KOH =
pH after addition of 0.0710 lts (7.10 ml) of KOH =
Initial moles of HClO4 = 0.369 x 0.0212 = 0.007786
Moles of KOH = conc x vol = 0.0551 x 0.0710 = 0.0039121
moles of HClO4 left after titration = 0.007786-0.0039121 = 0.0038739
Volume of titrant solution after addition = 21.2+7.10 = 28.3 ml= 0.0283 lts
Molarity of HClO4 after addition = 0.0038739/0.0283 = 0.13689
pH = -log [H+] = -log (0.13689) = 0.864
3) pH at equivalelnce point is 7 (strong acid vs strong base the moles of acid = moles of base )
4)
pH after addition of 0.0170 lts (17.0 ml) of KOH =
Moles of KOH = conc x vol = 0.551 x 0.017 = 0.009367
Initial moles of HClO4 = 0.369 x 0.0212 = 0.007786
moles of OH- remaining = 0.009367-0.007786= 0.001581
Total volume of titrant solution = 0.017 + 0.0212 = 0.0382
Molarity of KOH in titrant solution = 0.001581/0.0382= 0.04139
pOH = -log [OH-] = -log 0.04139= 1.38
So pH = 14-1.38 = 12.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.