You are using the following procedure from your lab instructions to determine th
ID: 1031874 • Letter: Y
Question
You are using the following procedure from your lab instructions to determine the copper content of a brass sample:
"Approximately 35 mg of a dried brass sample (accurately measured) is put into a 250-mL Erlenmeyer flask. About 20 mL of H2O and 10 mL of concentrated HNO3 is added. This sample is digested, then quantitatively transferred to a 100-mL volumetric flask and diluted to the mark. The sample is still too concentrated, so a 1:20 dilution is accomplished by transferring 5.00 mL of this solution to another 100-mL volumetric flask and diluting to the mark."
If you actually used a 41.1 mg sample of brass, and the resulting diluted solution was found to contain 15.52 mg/L of Cu, what is the %Cu in the sample?
Explanation / Answer
15.52 mg/L of Cu = (0.01552/63.59) mol/L = 2.44*10-4 M
No of moles of Cu in the final 100 mL solution
= 2.44*10-4 * 100/1000 = 2.44*10-5 moles
This amount of Cu came from the concentrated 100 mL solution. Concentration of this solution
= 2.44*10-5 * 1000/5
= 4.88*10-3 M
Amount of Cu in the concentrated 100 mL solution
= 4.88*10-3 * 100/1000 = 4.88*10-4 moles
= 4.88*10-4 moles * 63.59 g/mol
= 30.10 mg
% Cu in the sample
= (30.10/41.7) *100
= 74.58%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.