Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Resources 3/25/2018 06:00 PM 7.7/10 3/24/2018 10:35 AM Gradebook re o Assignment

ID: 1031942 • Letter: R

Question

Resources 3/25/2018 06:00 PM 7.7/10 3/24/2018 10:35 AM Gradebook re o Assignment Print Question 26 of 31 Available From Due Date: Points Possible: Grade Category Description: Sapling Learning on for a specific compound is -1360.0 kJ/mol and its molar mass is 26.55 g/mol, how many grams of this compound must you burn to release 624.10 kJ of heat? Number You can check yo You can view sol give up on any qu You can keep tryi until you get it rig You lose 5% of the answer in your que Hint One approach is to first calculate the number of moles of compound needed. Then convert from moles to grams using the molar mass. OHelp With This Topi

Explanation / Answer

Answer 26

number of moles = heat to release /heat of combustion

= 624.10/1360= 0.458 moles of compound

mass of compound= moles*molar mass= 0.458*26.55= 12.18 grams

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote