Use the reaction quotient to predict whether a precipitate will form. Close Prob
ID: 1032432 • Letter: U
Question
Use the reaction quotient to predict whether a precipitate will form.
Close Problem
If 18.0 mL of 4.86×10-4 M Pb(NO3)2 are added to 15.0 mL of 4.20×10-5 M NaCl, will solid PbCl2(Ksp = 1.7×10-5) precipitate? _____. yes. no.
If a precipitate will not form, what chloride ion concentration will cause a precipitate of lead chlorideto form? If a precipitate will form, what is the minimum [Cl-] that could have been present without initiating precipitation? Assume the total volume used in the above example.
_______M
Explanation / Answer
i) Solubility equillibrium of PbCl2 is
PbCl2(s) <-------> Pb2+(aq) + 2Cl-(aq)
Ksp = [Pb2+][Cl-]2 = 1.7×10-5
Total volume = 18ml + 15ml = 33ml
Dilution factor for Pb2+ solution = 33ml/18ml = 1.8333
[Pb2+]= 4.86×10-4M/1.8333 = 2.65×10-4M
Dilution factor of Cl- solution = 33ml /15ml = 2.2
[Cl-]= 4.20×10-5M/2.2 = 1.91×10-5
Qsp = [Pb2+][Cl-]2
Qsp = 2.65×10-4M ×( 1.91×10-5M)2
Qsp = 9.67×10-14
Qsp < Ksp
Therefore,
No, precipitation will not form
ii)
Ksp = [Pb2+][Cl-]2
[Pb2+][Cl-]2 = 1.7×10-5M3
substituting concentration of Pb2+
2.65×10-4× [Cl-]2 = 1.7×10-5M3
[Cl-]2 = 1.7×10-5M3/2.65×10-4M
[Cl-]2 = 6.42×10-2M2
[Cl-] = 0.2534M
Therefore,
the minimum concentration of Cl- will cause a precipitate = 0.2534M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.